1- اقتصاد سنجی چیست؟

راگنار فریش، اقتصاددان و آمارشناس نروژی برای اولین بار اصطلاح «اقتصادسنجی» را در 1936 مورد استفاده قرار داد. اقتصادسنجی به تحلیل کلی و انتزاعی پدیده های اقتصادی بسنده نمی کند و به بررسی این پدیده ها با استفاه از روش های آماری می پردازد. از این روی در بسیاری از مطالعات تجربی برای انجام اموری همچون پیش بینی و کمک به سیاست گذاری بکار گرفته می شود.

1-1- اهمیت اقتصاد سنجی

اهمیت روش های اقتصادسنجی به اندازه ای است که برخی آن را جزء جدا ناشدنی تحلیل های اقتصادی دانسته اند. لازم به ذکر است که اگرچه این علم به طور سنتی در مورد موضوعات اقتصاد کلان بکار گرفته می شد ولی امروزه اقتصادسنجی در سایر حوزه های اقتصاد مثل اقتصاد خرد، اقتصاد توسعه، اقتصاد بهداشت، اقتصاد پول، اقتصاد شهری و منطقه ای و … به عنوان یک ابزارقوی جهت آزمون نظریه ها بکار گرفته می شود.

اقتصاددانان مانند سایر دانشمندان علوم اجتماعی نمی توانند شرایط را تحت کنترل خود درآورند و داده های مورد نیازشان را تولید کنند. از طرف دیگر اقتصادسنج به مجموعه ای غنی از نظریه های اقتصادی دسترسی دارد در نتیجه وظیفه ی روش اقتصادسنجی این است که ابزاری را ارائه دهد که توسط آن اطلاعات غیرنمونه ای بتواند به منظور ساخت یک مدل مورد استفاده قرارگیرد. وقتی مدل های اقتصادسنجی به طور صحیح مشخص می شوند، نظریه های آماری، ابزار و وسایل تخمین های فاصله ای و نقطه ای پارامترها را فراهم آورده، فرضیه ها و راه های ارزیابی عملکرد آن قوانین را آزمون می کنند.

2-1- ویژگی های اقتصاد سنجی

از ویژگی های بارز این شاخه از علم اقتصاد (که امکان تجزیه و تحلیل های کمی را فراهم می آورد) تحولات سریع و شگرف آن در طول زمان و بویژه طی دهه های گذشته می باشد.  اهمیت این موضوع زمانی دو چندان می شود که روش ها و شیوه های جدید، روش های گذشته را اصلاح، تکمیل و یا نقض می کنند، از این روی عدم آشنایی با ابزارهای جدید در این حوزه می تواند به تحلیل های گمراه کننده ای منتج شود. دیگر ویژگی اقتصادسنجی آن است که نه به عنوان ابزاری انتزاعی بلکه به عنوان ابزاری انتزاعی در علم اقتصاد شناخته می شود. براین اساس آنچه در بکارگیری این ابزار حایز اهمیت است، علاوه بر شناسایی جنبه های نظری مربوط به روش های مختلف، توانایی تلفیق این ابزار کمی با نظریه های اقتصادی است.

3-1- داده های اقتصاد سنجی

در مدل های مربوط به اقتصادسنجی داده های مورد استفاده در سه نوع مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیرد :

نرم افزارهای مختلفی را می توان جهت تجزیه و تحلیل مدل های مورد نظر در این زمینه استفاده نمود که از آن جمله می توان به نرم افزارهای ایویوز Eviews، استتا stata، و در درجات بعدی نرم افزارهای microfit ،  minitab ، Limdep، Nlogit ، SAS و نرم افزار متن باز R  اشاره نمود. البته اصلی ترین نرم افزارهای تحلیل آماری و اقتصاد سنجی به ترتیب نرم افزارهای ایویوز و استاتا هستند.

قابل ذکر است دو نرم افزار eviews و stata را می توانید را از همین وب سایت دانلود نمایید.

منبع

– اقتصادسنجی / نوشته : دکتر علی قنبری و احمد رسولی/ نشر چالش / 1391.

– اقتصادسنجی کاربردی (پیشرفته) / نوشته : دکتر حسین عباسی نژاد و دکتر احمد تشکینی/ انتشارات نورعلم/ 1389.

2- مفهوم اقتصاد سنجی به زبان ساده

اقتصاد سنجی چیزی نیست جز به کاربردن آزمونها و روشهای علم آمار در حوزه علم اقتصاد.

تمامی آزمون ها، روشها و تحلیل های اقتصاد سنجی برگرفته از علم آمار می باشد. و البته می باید اذعان کرد که متخصصین اقتصاد سنجی به خوبی توانسته اند روشهای آماری را برای تحلیل مسائل اقتصادی به خدمت بگیرند و در این مسیر تلاش زیادی نموده اند. به گونه ای که هم اکنون یک متخصص اقتصاد سنجی به دلیل تمرکزی که بر مبحث رگرسیون داشته است، از یک متخصص علم آمار، رگرسیون را بهتر می شناسد و برای برآورد مدل رگرسیونی روی داده های اقتصادی کار خود را به خوبی انجام می دهد.

بنابراین یک متخصص آمار اگر بخواهد در حوزه اقتصاد سنجی کار و فعالیت نماید، لازم است نکات و آموزش های تکمیلی در این خصوص را دریافت کند تا بتواند در حوزه تحلیل داده های اقتصادی فعالیت نماید. این کاری است که تحلیلگران خبره اقتصادی در شرکت آماری اطمینان شرق انجام داده اند، یعنی تلفیق درست و اصولی علم آمار و اقتصاد برای تحلیل داده های اقتصادی، با شناختی قابل قبول از اقتصاد.

3- نرم افزار eviews چه کاری انجام می دهد؟

با توجه به توضیح فوق در خصوص اقتصاد سنجی، باید گفت نرم افزار EViews دقیقا همان نرم افزاری است که برای استفاده و به کار گیری روشهای آماری در مباحث اقتصادی طراحی شده است و سالهاست که به عنوان یک نرم افزار معتبر در زمینه اقتصاد سنجی مطرح می باشد.

اما به عقیده ما، در دنیای کنونی دیگر فردی که شیوه کار با این نرم افزار را نمی داند، نمی تواند خود را یک محقق و پژوهشگر موفق در زمینه های اقتصادی بداند.

به عبارت دیگر اقتصاد سنجی و EViews دو روی یک سکه و مکمل یکدیگرند.

 

 

معرفی بسته آموزشی برتر سایت:
مي توانيد طي 12 گام و با 8 ساعت فيلم آموزشي، روش رگرسيون داده هاي ترکيبي (پانلي) و نحوه انجام و تحليل آن در نرم افزار EViews را بطور کامل ياد بگيريد!!
از ورود داده به نرم افزار ايويوز تا آزمون فرضيات فصل 4 پايان نامه تان + در قالب مدل رگرسيون و داده هاي واقعي+ پشتيباني واتساپ رايگان :
آموزش جامع و گام به گام تحليل داده هاي ترکيبي با نرم افزار EViews

درباره ی حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزارهای آماری را به خوبی انجام دهم.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09155136129} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by